ANTEV Hakkında

Adı Soyadı Görevi
SARPER DERMUT Yönetim Kurulu Başkanı
Necdet ALKANDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
AV.GÜLEN İKİZOĞLU AKIN Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
SABRİ GÜLEL Muhasip Üye
KENAN ÇELİK Sekreter Üye

ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI (ANTEV)

ANTEV (Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı ) ANSİAD eğitim komisyonu üyeleri (Mustafa Kıvrak, Osman Zeki Sönmez, Turhan Şahin, Himmet Öcal, Osman Vural) önerileri ile 25 Hayırsever tarafından 30.09.1992 tarihinde kurulmuştur. ATSO(Antalya Ticaret ve Sanayi Odası),ANSİAD(Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği) ve ATB (Antalya Ticaret Borsası) kurumsal üyelikleri ile Vakıf mütevellisi güçlendirilmiştir.

 

ANTEV’in Kuruluşu:

 

1-Eğitimin ülkemizde öncelikli temel sorun olması
2-Dünyanın bilgi çağına geçişi ile eğitimin daha da önem kazanmış olması
3-Günümüzde bilginin en büyük güç ve en büyük değer haline gelmiş olması ANTEV’in doğuşunu sağlamıştır.

 

ANTEV’in Vizyonu:

 

Kuruluşundan bu yana yaşadığımız bilgi çağında sürekli kitle eğitimi programları ile öğrenen insan, öğrenen organizasyon ve öğrenen toplum oluşturmada hizmetlerini sürdürmektir.
ANTEV 1992 yılından beri üstlenmiş olduğu bu misyonu, Bilgi ve Yüksek teknoloji üreten Bir Vakıf Üniversitesi kurarak bu hizmetlerini taçlandırmak amacındadır.

 

EĞİTİM HİZMETLERİ

 

ANTEV Batı Akdeniz Eğitim Enstitüsü :

 

Yüksek Lisans Programları

 

13 EYLÜL 2018 Tarihinde Antalya Bilim Üniversitesi ile Vakfımız arasında yapılan protokole istinaden;

Eylül 2018 Döneminde 1- İŞLETME YÜKSEK LİSANS (tezsiz – Türkçe)  2- İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÜKSEK LİSANS (tezsiz-Türkçe) Yüksek lisans programları açılmıştır.

Aralık 2018 Döneminde 1- FEN BİLİMLERİ ENTSTİTÜSÜ 2- SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ yüksek lisans programları açılmıştır.

 

 

Yetişkinler İçin Eğitim Seminerleri

 

Sürekli kitle eğitimi ile öğrenen insan ve öğrenen toplum oluşturmada katkı sağlamak amacıyla, ANTEV kuruluşundan bugüne kadar Antalya’da ilk defa özel ve tüzel kurumlara yüzlerce eğitim semineri gerçekleştirmiştir.

 

 

BURS HİZMETLERİ

 

Burslar, Antalya Liselerinden mezun öğrencilere öncelik verilerek, ANTEV Burs yönetmeliğine göre belirlenmektedir.
Yönetim kurulu birkaç hafta süren bu çalışmayı titizlikle yürütmektedir.
Kuruluş yılında ANTEV burslarından 9 öğrenci yararlanmışken, günümüze kadar yaklaşık verilen burs sayısı 5000’e ulaşmıştır.
Türkiye’nin geleceğine yön verecek bilim insanları, yöneticileri, sanatçıları yetiştirmeye devam edeceğiz.
Türkiye’nin kalkınması için başarılı ancak yeterli imkana sahip olmayan öğrenciler ANTEV bursu sayesinde iyi eğitim alarak, hem kendi hayatlarını değiştiriyor hem de Türkiye’nin geleceği için umut oluyorlar.
ANTEV oluşturduğu kaynağın her kuruşu ile binlerce gencin yaşamına dokunmuştur.

 

ANTEV’İN BAĞIŞ KAYNAKLARI

 

1-ÇELENK BAĞIŞLARI

 

ANTEV Çelenkleri 1992 yılında başlatılan önemli bir bağış kaynağıdır.
Cenaze törenlerinde çiçek gönderimi yerine çelenk gönderilmesi aracılığıyla yapılan bağışlarla ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verilmektedir.

 

MUTLU GÜN:

 

ANTEV mutlu ve özel gün davet, açılış, nikâh gibi büyük organizasyonlarda ise sevdiklerinizi tebrik amacıyla göndereceğiniz ANTEV mutlu gün(Şirketinize özel logolu)panolarıyla gençlerin eğitimine destek olabilirsiniz.

 

2-BİREYSEL VE KURUMSAL BAĞIŞLAR

 

Bireyler ve kurumlar ANTEV’e şartlı veya şartsız burs bağışı yapabilmektedir. ANTEV’in önemli gelir kaynaklarından olan bireysel ve kurumsal bağışlarla, ANTEV Burs yönetmeliğinde belirtilen şeklinde öğrencilere burs desteği sağlanmaktadır.

 

3-BURS FONLARI

 

ANTEV’ de kendi adınıza veya anısını yaşatmak istediğiniz kişi adına burs fonu açabilirsiniz. Burs fonlarının temel amacı maddi desteğe ihtiyaç duyan başarılı öğrencilere kişi veya kurum adına açılmış fon üzerinden burs desteği sağlamaktır. Burs fonu uygulaması ile bağışçımız, bursiyerine birinci sınıftan itibaren burs desteği sağlayarak bursiyerini mezun etme sevincini yaşamaktadır.

 

NASIL BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ

 

VASİYET YOLU İLE

 

Bağış yapmak isteyen kişi, sağlığında düzenleyeceği vasiyetname ile herhangi bir malını veya tüm malvarlığını vakfa bırakabilir. Noter huzurunda resmi şekilde yapılabileceği gibi el yazısı ile yazılıp notere teslim etmek sureti ile de düzenlenebilir. Vasiyeti yapan kişi hayatta olduğu sürece vasiyete konu olan malvarlığı üzerindeki mülkiyet haklarını istediği gibi kullanır. Zira vasiyetname, vasiyet, yazan kişinin vefatından sonra hüküm ifade eder.

 

HİBE YOLU İLE

 

Bağış yapmak isteyen kişi sağlığında, sahibi olduğu herhangi bir taşınır – taşınmaz malı veya bir hakkı, vakfa şartlı ya da şartsız olarak bağışlayabilir. Bu bağışı yaparken mal veya hakkın sadece kuru mülkiyetini bağışlayıp intifa, yani yararlanma hakkını veya sükna, yani oturma hakkını saklı tutabilir. Böylece mal veya hakkın sadece çıplak mülkiyeti vakfa geçer, kullanma ve gelirlerinden yararlanma hakkı hayatta olduğu müddetçe bağış yapan kişide kalır. Bu yöntemle yapılacak bağışlardan, hukuka aykırılıklar dışında, daha sonra vazgeçmek mümkün değildir.

 

VAKIF KÜLTÜRÜ:

 

Vakıflar mal varlıkları ile kamuya hizmet veren kurumlardır.
Ülkemiz de vakıf hizmetleri Selçuklular döneminde başlayıp, Osmanlı döneminde zirveye ulaşmıştır.
Geçmişten bugüne Vakıflar, İnsanlığa Çok çeşitli Kültür ve medeniyet eserleri kazandıran,yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğini teşkil eden vakıf kurumunu,toplumun geneline tanıtarak gelecek nesillere bu mirası aktarabilmek amacıyla her yıl , Mayıs Ay’ ının ikinci haftasını Vakıflar Haftası olarak ülke genelinde yapılan etkinliklerle kutlanmaktadır.
Çağımızda vakıfların önemi anlaşılmış olup 1989 yılında Brüksel’de Avrupa Vakıflar Merkezi (EFC), bu gelişmeye paralel olarak ABD ‘de Dünya Vakıflar Birliği (CIVICUS) kurulmuştur.
Sonuç olarak vakfımız bilgiye, insana ve eğitime katkısı nedeni ile çok önemli bir işlevi yerine getirmektedir.
Vakfımız bundan böyle yaşadığımız bilgi çağında bu bilinç ile çalışmalarına devam edecektir.

 

ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI (ANTEV)
29 YILDIR ANTALYA’NIN EĞİTİM VAKFI

Başkanlarımız ve Dönemleri

OĞUZ İKİZOĞLU

(1992-1994)

HİMMET ÖCAL

(1994-1995)

OSMAN ZEKİ SÖNMEZ

(1995-1999)

Prof. MUSTAFA PEKMEZCİ

(1999-2001)

GÜNGÖR PEKŞEN

(2002-2003)

ARİF SELÇUK

(2003-2007)

ERCAN EVREN

(2007-2008)

ORHAN TAT

(2008-2010)

MEHMET HACIARİFOĞLU

(2010-2014)

OSMAN VURAL

(2014-2021)